Положення про ВСЗЯО
І. Загальні положення
1.1. Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти ЗДО №1 «Дзвіночок» (далі − Положення) розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту», Базового компоненту дошкільної освіти, наказу Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 № 01-11/71 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти», Статуту закладу.
1.2. Внутрішня система забезпечення якості освіти створюється відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки України, Державної служби якості освіти України з урахуванням цілей та пріоритетів розвитку закладу дошкільної освіти, типу закладу, місцезнаходження, умов діяльності.
1.3. Положення поширюється на всіх працівників ЗДО №1 «Дзвіночок», які здійснюють професійну діяльність відповідно до трудових договорів.
1.4. Термін дії Положення необмежений. Положення діє до затвердження нового.
1.5. Положення затверджується керівником закладу, погоджується педагогічною радою, яка має право вносити в нього зміни та доповнення.
1.6. Відповідальним за забезпечення якості освіти в ЗДО є керівник закладу.
Мета створення та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти полягає у постійному та послідовному підвищенні якості освіти на основі отримання об’єктивних даних про освітні та управлінські процеси в ЗДО.
Реалізація даної мети передбачає розв’язання таких завдань:
- визначення компонентів внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
- вибір та обґрунтування вимог(правил), критеріїв оцінювання освітніх та управлінських процесів у закладі;
- створення системи показників(індикаторів) для оцінки освітніх та управлінських процесів у ЗДО, їх аналіз;
- визначення шляхів підвищення якості освіти та підтримки розвитку закладу на основі аналізу результатів оцінювання освітніх та управлінських процесів у ЗДО;
- надання допомоги учасникам освітнього процесу, спрямованої на підвищення якості освітньої діяльності;
- створення сприятливих умов для формування особистісної зрілості дитини, її базових якостей.
Принципами створення та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти є:
- автономія закладу освіти, що передбачає самостійність, незалежність та відповідальність у прийнятті рішень щодо академічних(освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності в порядку, визначеним чинним законодавством;
- академічна свобода, що полягає в самостійності та незалежності учасників освітнього процесу під час провадження педагогічної діяльності;
- цілісність та динамічність системи управління освітою – взаємозв’язок усіх компонентів діяльності закладу, їх розвиток та постійне вдосконалення;
- гнучкість та адаптивність – здатність оперативно реагувати на зміну зовнішніх чинників, а також ураховувати вплив сучасних тенденцій розвитку суспільства.
Критерії ефективності ВСЗЯО:
- відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного
- кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.
- відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх напрямів, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти.
- ефективність реалізації варіативної складової змісту дошкільної освіти відповідно до індивідуальних інтересів і потреб дітей, запитів і побажань батьків, наявних умов розвитку дошкільників.
- якісний склад та ефективність роботи педагогічних працівників.
- показник наявності освітніх, методичних і матеріально-технічних ресурсів для забезпечення якісного освітнього процесу.
- дієва система управління ЗДО №1 «Дзвіночок».
Компоненти ВСЗЯО:
- стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти;
- система та механізми забезпечення академічної доброчесності;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;
- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;
- забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу;
- забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти;
- створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування (у разі потреби).
Внутрішня система забезпечення якості освіти у ЗДО містить запропоновані вимоги (правила), критерії та індикатори для самооцінювання освітніх і управлінських процесів у закладі освіти, визначені відповідно до Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти, затверджених наказом Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 №01-11/17.
Напрямами оцінювання освітньої діяльності в ЗДО є:
- освітнє середовище ЗДО;
- здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду;
- фахова діяльність педагогічних працівників ЗДО;
- управлінські процеси ЗДО.
ІІ. Характеристика чинної внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ЗДО №1 «Дзвіночок».
2.1. Зміст внутрішньої системи якості освіти закладу формується та реалізується за напрямами:
- «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти»;
- «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»;
- «Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти»;
- «Управлінські процеси закладу дошкільної освіти».
Напрям 1. Освітнє середовище закладу дошкільної освіти
Освітнє середовище закладу дошкільної освіти сприяє забезпеченню ефективного формування у дітей необхідних компетенцій, навичок самостійної та спільної діяльності, активної взаємодії у соціумі, задля реалізації власних можливостей. Сучасне освітнє середовище – комплекс психолого-педагогічних, матеріально-технічних, санітарно-гігієнічних, естетичних умов, що забезпечують організацію
комфортної життєдіяльності дитини. Освітній простір садка є сукупністю локальних освітніх середовищ, які перебувають у взаємодії одне з одним.
Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці.
- Приміщення і територія закладу дошкільної освіти є безпечними та комфортними для навчання та праці.
- Заклад дошкільної освіти забезпечений навчальними та іншими приміщеннями з відповідним обладнанням, що необхідні для реалізації освітньої програми.
- Здобувачі освіти та працівники закладу освіти обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх.
- Працівники обізнані з правилами поведінки в разі нещасного випадку зі здобувачами освіти та працівниками закладу освіти чи раптового погіршення їх стану здоров’я і вживають необхідних заходів у таких ситуаціях.
- У закладі дошкільної освіти створюються умови для харчування здобувачів освіти.
- У закладі дошкільної освіти створюються умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу формуються навички безпечної поведінки в Інтернеті.
Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації.
- Заклад дошкільної освіти планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, булінгу в закладі.
- Правила поведінки учасників освітнього процесу в закладі освіти забезпечують дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини.
- Керівник та заступники керівника (далі – керівництво) закладу освіти, педагогічні працівники протидіють булінгу (цькуванню), іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви.
Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.
- Приміщення та територія закладу дошкільної освіти облаштовуються з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування.
- У закладі дошкільної освіти застосовуються методики та технології роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.
- Заклад освіти взаємодіє з батьками дітей з особливими освітніми потребами, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.
- Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними уміннями, ведення здорового способу життя.
- У закладі дошкільної освіти створено простір інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу (інформаційно-ресурсний центр, методичний кабінет).
Напрям 2. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду
Цей напрям дійснюється шляхом моніторингу і узагальнення його результатів за освітніми напрямами Базового компоненту дошкільної освіти.
Педагогічні працівники закладу дошкільної освіти, здійснюючи моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовують підготовлений інструментарій (анкети, кваліметричні моделі, діагностичні карти), оцінюють результативність освітнього процесу та виявляють фактори, що впливають на його ефективність.
Результат моніторингу узагальнюється педагогічними працівниками в текстовому, табличному та графічному вигляді. Саме освітній моніторинг допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат.
Показниками ефективності освітнього процесу якості надання освітніх послуг можуть бути:
- відсоток здобувачів освіти, які мають достатній і високий рівень компетентності;
- позитивна динаміка розвитку дітей, засвоєння дітьми вимог комплексної програми;
- відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх напрямів, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти;
- відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.
Напрям 3. «Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти» визначає критерії, оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників у закладі дошкільної освіти:
- стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;
- освітній рівень педагогічних працівників;
- результати атестації;
- систематичність підвищення кваліфікації;
- наявність педагогічних звань, почесних нагород;
- наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статтей тощо;
- участь в експериментальній дільності;
- результати освітньої діяльності;
- оптимальність розподілу педагогічного навантаження;
- показник плинності кадрів.
Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
- Педагогічні працівники планують свою діяльність, аналізують її результативність;
- Педагогічні працівники застосовують освітні технології, спрямовані на формування ключових компетентностей і наскрізних умінь здобувачів освіти;
- Педагогічні працівники беруть участь у формуванні та реалізації індивідуальних освітніх траєкторій для здобувачів освіти (за потреби);
- Педагогічні працівники створюють та/або використовують освітні ресурси (електронні презентації, відеоматеріали, методичні розробки, веб-сайти, блоги тощо);
- Педагогічні працівники сприяють формуванню суспільних цінностей у здобувачів освіти у процесі їх навчання, виховання та розвитку;
- Педагогічні працівники використовують інформаційно-комунікаційні технології в освітньому процесі.
-
Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників:
- Педагогічні працівники сприяють формуванню, забезпечують власний професійний розвиток і підвищення кваліфікації, у тому числі щодо методик роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;
- Педагогічні працівники здійснюють інноваційну освітню діяльність, беруть участь у освітніх проєктах, залучаються до роботи як освітні експерти.
-
Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти:
- Педагогічні працівники діють на засадах педагогіки партнерства;
- Педагогічні працівники співпрацюють з батьками здобувачів освіти з питань організації освітнього процесу, забезпечують постійний зворотній зв’язок;
- Педагогічні працівники у закладі освіти сприяють практиці педагогічного наставництва, взаємонавчання та інших форм професійної співпраці
-
Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності:
- Педагогічні працівники під час провадження педагогічної та наукової (творчої) діяльності дотримуються академічної доброчесності;
- Педагогічні працівники сприяють дотриманню академічної доброчесності здобувачами освіти.
-
Напрям 4. Управлінські процеси закладу дошкільної освіти
Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань.
- У закладі освіти затверджено стратегію його розвитку, спрямовану на підвищення якості освітньої діяльності.
- У закладі освіти річне планування та відстеження його результативності здійснюються відповідно до стратегії його розвитку та з урахуванням освітньої програми.
- У закладі освіти здійснюється самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти.
- Керівництво закладу освіти планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання.
-
Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм
- Керівництво закладу освіти сприяє створенню психологічного комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу освіти та взаємну довіру.
- Заклад освіти оприлюднює інформацію про свою діяльність на відкритих загальнодоступних ресурсах.
-
Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників
- Керівник закладу дошкільної освіти формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми.
- Керівництво закладу дошкільної освіти за допомогою системи матеріального та морального заохочення мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності.
- Керівництво закладу дошкільної освіти сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників.
-
Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою.
- У закладі дошкільної освіти створюються умови для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процес.
- Управлінські рішення приймаються з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу.
- Керівництво закладу дошкільної освіти створює умови для розвитку громадського самоврядування.
- Керівництво закладу дошкільної освіти сприяє виявленню громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їх участі в житті місцевої громади.
- Режим роботи закладу дошкільної освіти та розклад занять враховують вікові особливості здобувачів освіти, відповідають їх освітнім потребам.
- У закладі дошкільної освіти створюються умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти.
-
Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності.
- Заклад дошкільної освіти впроваджує політику академічної доброчесності.
- Керівництво закладу дошкільної освіти сприяє формуванню в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.
-
III. Стратегія (політика) внутрішньої системи забезпечення якості освіти
Мета стратегії (політики) забезпечення якості освіти:
- гарантувати якість дошкільної освіти та формувати довіру суспільства до ЗДО, постійне та послідовне підвищення якості освіти на основі відстеження динаміки показників освітньої діяльності та освітніх процесів у ЗДО.
-
Завдання стратегії ВСЗЯО:
- Створювати освітнє середовище для оптимального розвитку кожного вихо-
-
ванця, відповідно до його задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних,
психічних та фізичних особливостей, культурних потреб;
- забезпечувати умови постійного професійного зростання та самореалізації педагогів;
- актуалізувати питання забезпечення умов, які сприяють якісній організації освітнього процесу;
- сприяти розвитку партнерських відносин усіх учасників освітнього процесу;
- забезпечувати інформаційну відкритість діяльності ЗДО №1 «Дзвіночок»;
- запобігати проявам дискримінації, булінгу;
- знаходити оптимальні чинники впливу на результативність освітнього процесу та впроваджувати їх у дію.
-
Стратегія (політика) забезпечення якості освіти в ЗДО орієнтована на:
- партнерство у розвитку, навчанні та вихованні дітей, а також професійній взаємодії. Передбачає:
-
-партнерську взаємодію між педагогами, вихованцями, батьками вихованців;
-забезпечення рівноправності всіх учасників освітнього процесу;
-залучення родини та дітей до освітнього процесу та спільної діяльності, що сприяє соціалізації, розвитку особистості дитини;
-використання працівниками закладу в роботі з батьками вихованців різних форм комунікації, що забезпечують високий рівень партнерської взаємодії.
- недискримінацію, запобігання та протидію булінгу (цькуванню):
-
-розробку плану заходів із запобігання та протидії боулінгу(цькуванню);
-ознайомлення педагогів із порядком реагування на звернення щодо проявів дискримінації та боулінгу(цькування);
-проведення інформаційних заходів для батьків щодо профілактики насильства у дитячому колективі;
-відстеження дотримання в закладі всіма учасниками освітнього процесу чинних законодавчих та нормативно-правових актів щодо профілактики насильства та боулінгу(цькування), своєчасне реагування керівництва на випадки булінгу.
- забезпечення прозорості та інформаційної відкритості діяльності ЗДО. Здійснюється:
-
-відповідно до Закону України «Про освіту», інших нормативно-правових актів щодо організації освітнього процесу і передбачає оприлюднення інформації та її регулярне оновлення із використанням наявних ресурсів для інформування.
- сприяння безперервному професійному зростанню педагогічних працівників:
-
-здійснюється інформування педагогів про сучасні форми і методи професійного самовдосконалення;
-систематично вивчаються потреби педагогів щодо підвищення кваліфікації та професійного розвитку;
-надається адресна допомога , спрямована на підвищення їх професійної майстерності.
- справедливе та об'єктивне оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників;
- створення сприятливих умов для формування особистісної зрілості дитини, її базових якостей. Включає:
-
-створення в закладі предметно-розвивального середовища;
-використання компетентнісного, діяльнісного підходів до розвитку особистості в освітньому процесі;
-урахування індивідуальних особливостей кожної дитини в процесі виховання та навчання;
-спрямованість освітнього процесу на реалізацію засад Базового компонента дошкільної освіти.
- забезпечення академічної свободи педагогічних працівників. Передбачає:
-
-свободу в організації та здійсненні освітнього процесу;
-вільний вибір освітніх програм;
-вільний вибір форм, методів і засобів навчання відповідно до освітньої програми;
-
-розроблення та впровадження авторських освітніх програм, проектів, освітніх методик і технологій.
- створення безпечного освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства. Включає:
-
-раціональне та безпечне облаштування території закладу та його приміщень;
-забезпечення комфортного повітряно-теплового режиму, належного освітлення, водопостачання, опалення, прибирання території та приміщень;
-дотримання санітарно-гігієнічних вимог, вимог щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій;
-організацію якісного харчування;
-забезпечення якісного медичного обслуговування;
-створення предметно-просторового розвивального середовища відповідно до вікових особливостей дітей та забезпечення необхідним обладнанням, іграшками, посібниками.
Принципи Політики ВСЗЯО:
- дитиноцентризм. Головний суб'єкт, на якого спрямована освітня діяльність – дитина;
- автономність. Самостійність у визначення стратегії і напрямів розвитку, виборі форм і методів організації освітнього процесу, які відповідають нормативно-правовим документам, Базовому компоненту дошкільної освіти;
- системність. Усі компоненти та функції системи управління діяльністю ЗДО №1 «Дзвіночок» взаємопов'язані, що створює взаємозалежність між ними;
- цілісність.Єдність усіх видів освітніх впливів на здобувача дошкільної освіти, їх підпорядкованості головній меті освітньої діяльності, яка передбачає всебічний розвиток, виховання і соціалізацію особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання протягом життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності;
- вдосконалення. Потреба постійного вдосконалення освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;
- партнерство.Взаємодія учасників освітнього процесу, побудована на довірі та повазі, зацікавленості до суб'єктів освітнього процесу, відповідно до їх потреб, готовності до конструктивної співпраці для досягнення високої якості освітнього процесу;
- відкритість і прозорість. Процедури системи забезпечення якості освітньої діяльності відкриті та зрозумілі для учасників освітнього процесу;
- гнучкість і адаптивність. Можливість відповідно до внутрішніх умов та зовнішніх впливів міняти методи управління якістю, отримувати зворотні зв'язки та різні комунікації;
- інноваційність. Здатність продукувати та впроваджувати нові, відсутні у практиці ЗДО №1 «Дзвіночок» ідеї, технології, методики пов’язані із забезпеченням якості дошкільної освіти.
-
IV. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності.
4.1. Політика дотримання принципів академічної доброчесності у діяльності працівників і здобуваів освіти базується на вимогах ст.42 Закону України «Про освіту».
-
4.2. Система та механізм забезпечення академічної доброчесності визначається спеціальним Положенням про академічну доброчесність в закладі дошкільної освіти №1 «Дзвіночок», схваленим педагогічною радою (протокол № 03 від 31.08.2021 р.) та затверджене наказом №____________ від ____________________
4.3. Педагогічні праційвники дотримуються принципів академічмої доброчесності:
- посилаються на джерела інформації, якщо використано сторонні ідеї, розробки, твердження, відомості;
- виконують норми законодавства про авторське право й суміжні права;
- надають достовірну інформацію про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації, власну педагогічну (науково-педагогічну, творчу) діяльність.
4.4. Педагогічні працівники обізнані щодо видів порушення академічної доброчесності.
- обман – завідомо неправдиве інформування щодо власної освітньої (творчої) діяльності чи організації освітнього процесу;
- академічний плагіат –часткове або повне оприлюднення творчих результатів, отриманих іншими особами, як результатів власної творчості без зазначення авторства;
- самоплагіат – представлення власних, раніше опублікованих результатів як нових;
- фабрикація – вигадування інформації, що використовується в освітньому процесі;
- фальсифікація – зміна чи модифікація інформації, яка стосується освітнього процесу:
- хабарництво – надання або отримання коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання переваг в освітньому процесі;
- необ’єктивне оцінювання – свідоме завищення або заниження оцінки результатів виховання та навчання здобувачів освіти.
4.5. За порушення принципів академічної доброчесності працівники закладу можуть бути притягнені до такої відповідальності:
- відмову у присвоєнні або позбавленні присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;
- позбавлення можливості будь-яких видів заохочення впродовж одного року;
- втрачають право брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади.
V. Оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників ЗДО.
Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності ЗДО передбачає підвищення якості професійної підготовки фахівців відповідно до очікувань суспільства.
Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників у ЗДО є:
- стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;
- освітній рівень педагогічних працівників;
- результати атестації;
- систематичність підвищення кваліфікації;
- наявність педагогічних звань, почесних нагород;
- наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статей тощо;
- участь в експериментальній діяльності;
- результати освітньої діяльності;
- оптимальність розподілу педагогічного навантаження;
- показник плинності кадрів.
-
Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України № 800 від 21.08.2019 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» та листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-683 від 04.11.2019 «Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників».
Щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджує педагогічна рада. Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника впродовж п’яти років не може бути меншою за 120 годин.
Підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється за такими видами:
- довгострокове підвищення кваліфікації – курси;
- короткострокове підвищення кваліфікації: семінари, семінари-практикуми, вебінари, тренінги, конференції, «круглі столи» тощо.
-
Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація. Атестація педагогічних працівників є обов'язковою і здійснюється один раз на п'ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників.
Оцінювання професійної діяльності педагогів ЗДО №1 «Дзвіночок» відбуваються під час атестаційного та у міжатестаційний період:
- У цей період відповідно до індивідуального плану підготовки та проходження атестації здійснюється система заходів, спрямованих на комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників ЗДО №1 «Дзвіночок», яке передбачає розгляд матеріалів з досвіду роботи, вивчення необхідної документації, порівняльний аналіз результатів діяльності впродовж усього періоду від попередньої атестації. Необхідною умовою об'єктивного оцінювання є всебічний аналіз освітнього процесу, організованого педагогом, який атестується, вивчення думки батьків та колег тощо.
- Характеристика діяльності педагога відповідної кваліфікації визначається відповідно до Порядку підвищення кваліфікації.
- Педагог, який атестується здійснює самоаналіз професійної діяльності.
-
Під час підсумкового контролю за результатами діяльності ЗДО №1 «Дзвіночок» за навчальний рік здійснюється анкетування педагогів з метою визначення їхніх професійних потреб, прогнозування методичної роботи, що дає змогу розробити індивідуальний проектний план розвитку професійної компетентності для кожного педагога та окреслити пріоритети діяльності закладу на наступний навчальний рік.
Документи, які засвідчують проведення процедур оцінювання професійної діяльності педагогіяних працівників:
- План роботи ЗДО №1 «Дзвіночок» на навчальний рік та оздоровчий період;
- план підготовки та проходження атестації;
- протоколи засідання педагогічної ради, атестаційної комісії, атестаційні листи;
- накази керівника.
Процедурами оцінювання ВСЗЯО у ЗДО є:
- внутрішній контроль якості освітньої діяльності та внутрішній моніторинг;
- для його організації та проведення розробляється відповідна програма, що затверджується наказом керівника;
- проводиться за такими етапами:планування та організація моніторингових досліджень, здійснення моніторингових процедур, збір, обробка результатів, узагальнення, аналіз, виявлення закономірностей, формулювання висновків, розробка коригувальних заходів за результатами моніторингу, інформування про результати моніторингу. Результати внутрішнього моніторингу узагальнюються, аналізуються, доводяться до відома всіх учасників освітнього процесу, оприлюднюються на сайті закладу та використовуються в педагогічній діяльності.
-
- оцінювання розвитку здобувачів дошкільної освіти включає:
- показники (індикатори) оцінювання рівня розвитку здобувачів дошкільної освіти відповідно до вимог БКДО; (ключові компетентності: рухова, здоров’язбережувальна, особистісна, сенсорно-пізнавальна, логіко-математична, дослідницька, природничо-екологічна, ігрова, мовленнєва, комунікативна, художньо-мовленнєва, мистецько-творча)
- інструментарій для вимірювання показників оцінювання рівня розвитку вихованців; (спостереження).
-
- самооцінювання освітніх і управлінських процесів ЗДОпередбачає:
- оцінювання педагогічними працівниками показників якості освіти у ЗДО в межах внутрішнього моніторингу;
- самооцінювання освітніх і управлінських процесів у ЗДО. Результати використовуються при проведенні самоаналізу діяльності ЗДО.
-
Моніторинг індивідуального розвитку дає змогу визначити рівень компетентності вихованців відповідно до змісту освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти.
5.2. Очікувані результати навчання здобувачів дошкільної освіти визначені в освітніх програмах за якими організовано освітній процес у ЗДО №1 «Дзвіночок».
5.3. Періодичність проведення моніторингу – два рази на рік:
- - на початку навчального року (вересень-жовтень) – проводиться з метою виявлення рівня розвитку дітей;
- - у кінці навчального року (квітень – травень) – з метою порівняльного аналізу результатів на початок і кінець року.
-
5.4. Інформація, отримана у процесі моніторингу, є основою для ухвалення управлінських рішень про підвищення ефективності освітнього процесу.
5.5. Моніторинг проводять вихователі. Психологічну діагностику розпізнавання психічних процесів, станів, рис і якостей особистості проводить практичний психолог, стану фізичного здоров'я здійснює старша сестра медична. За потребою діагностичні процедури може проводити вихователь-методист.
5.6. Педагоги аналізують результати моніторингу, визначають рівень ефективності педагогічних впливів стосовно кожної дитини, вибудовують картину індивідуальної траєкторії розвитку і оцінюють єдину картину у віковій групі загалом. Роблять висновки і розробляють рекомендації батькам або особам, які їх замінюють.
5.7. Вихователь-методнст на основі висновків педагогів розробляє аналітичну довідку, в якій визначає причини недостатньо високого рівня освоєння програмного матеріалу за освітніми напрямами; формулює рекомендації щодо вдосконалення освітнього процесу на новий навчальний рік.
5.8. Аналітична довідка за результатами Моніторингу обговорюється на засіданні педагогічної ради.
Періодичність і механізм самооцінювання
З метою аналізу стану сформованості й функціонування внутрішньої системи у ЗДО проводиться щорічне комплексне самооцінювання освіти і управлінських процесів з урахуванням завдань, визначених планом роботи ЗДО на рік та літній період.
Для оцінювання рівня якості освітньої та управлінської діяльності слугують: критерії (підстави для оцінювання). Індикатори (показники, що відображають стан об'єктів спостереження, їх кісні або кількісні характеристики), методи збору відповідної інформації, яка підлягає аналізу та оцінюванню (додаток).
Відповідальним за проведення самооцінювання освітніх і управлінських процесів є керівник ЗДО. Для проведення самооцінювання керівник закладу:
- видає наказ про проведення самооцінювання освітніх і управлінських процесів;
- створює робочу групу, яка буде забезпечувати збір, вивчення, аналіз інформації, отриманої під час спостереження, опитування та вивчення документації;
- розподіляє обов'язки між членами робочої групи;
- призначає відповідального за узагальнення результатів самооцінювання освітніх і управлінських процесів;
- визначає терміни обговорення та оприлюднення результатів самооцінювання освітніх і управлінських процесів.
-
До проведення аудиту можуть залучатися представники громадськості у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Методи збору інформації, інструменти та джерела отримання інформації:
- опитування учасників освітнього процесу (анкетування, індивідуальне інтерв'ю, фокус-групове дослідження);
- спостереження (за освітнім середовищем, організацією життєдіяльності, проведенням навчальних занять);
- вивчення документації ЗДО.
-
Під час самооцінювання також враховуються результати:
- внутрішніх моніторингів освітніх і управлінських процесів ЗДО;
- зовнішніх моніторингів, проведених органами управління у сфері освіти, міжнародними установами, громадськими організаціями тощо.
-
VI. Оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників ЗДО
Критеріями ефективності управлінської діяльності є:
- наявність нормативних документів, де закріплені вимоги за якістю освітнього процесу;
- оптимальність та дієвість управлінських рішень;
- керованість процесу управління забезпеченням функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти (наявність підрозділу або посадової особи, які відповідають за управління якістю освітнього процесу);
- формування освітньої програми закладу освіти (раціональність використання інваріантної, варіативної складової)
- підвищення показника відповідності засвоєних здобувачами освіти рівня та обсягу знань, умінь, навичок, інших компетентностей вимогам стандартів освіти;
- наявність та ефективність системи моральних стимулів для досягнення високого рівня якості освітнього процесу.
- впровадження політики академічної доброчесності.
-
Управлінська діяльність адміністрації ЗДО спрямована на вирішення низки концептуальних положень, а саме:
- раціональний розподіл роботи між працівниками ЗДО з урахуванням їх кваліфікації, досвіду та ділових якостей;
- забезпечення оптимальної організації освітнього процесу, який би забезпечував належний рівень освіченості і вихованості вихованців та підготовку їх до навчання в школі;
- визначення найбільш ефективних для керівництва шляхів і форм реалізації стратегічних завдань, які повною мірою відповідають особливостям роботи та діловим якостям адміністрації, раціональне витрачення часу всіма працівниками;
- правильне і найбільш ефективне використання навчально-матеріальної бази та створення сприятливих умов для її поповнення в умовах ринкових відносин;
- забезпечення високого рівня працездатності всіх учасників освітнього процесу;
- створення здорової творчої атмосфери в педагогічному колективі.
-
Діяльність керівника ЗДО визначається такими чинниками:
- рівнем його компетентності;
- обраною концепцією власної діяльності;
-
рівнем розвитку і спрямованості організаційної культури закладу.
Керівництво закладу дошкільної освіти сприяє формуванню в учасників освітнього процесу:
- негативного ставлення до корупції.
- бажання проводити іміджеві заходи на рівні громади, регіону тощо.
-
Формування іміджу в закладі дошкільної освіти здійснюється шляхом оприлюднення інформації про якість освітнього процесу, освітньої діяльності на сайті закладу.
Публічна інформація про розвиток закладу забезпечується шляхом проведення щорічного звітування керівника закладу освіти про свою роботу на загальних зборах колективу (конференціях).
VII. Забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу
Одним із основних елементів забезпечення якості освітнього процесу в ЗДО є наявність відповідних ресурсів (кадрових, матеріально-технічних, навчально-методичних, інформаційних) та ефективність їх застосування.
У закладі створене сучасне освітнє середовище, корекційна та фізкультурно-оздоровча інфраструктура та умови для всебічного розвитку дітей дошкільного віку. Функціонує 6 груп, які забезпечені ігровим, роздатковим та дидактичним матеріалом. У ЗДО в наявності медичний та харчоблок, музична зала, кабінет методичної служби.
На території ЗДО обладнано прогулянкові майданчики для кожної вікової групи, в наявності спортивний майданчик для організації та проведення спортивних ігор, розваг та іншої фізкультурно-оздоровчої роботи.
Навчальні програми, за якими здійснюється освітній процес здобувачів дошкільної освіти, забезпечують можливість досягнення компетентностей.
Заклад освіти взаємодіє з батьками дітей з особливими освітніми потребами, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.
У ЗДО застосовуються підходи для адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу.
ЗДО планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, боулінгу в закладі.
Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними уміннями, ведення здорового способу життя.
Педагогічні працівники ЗДО здійснюють моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовують підготовлений інструментарій (кваліметрічні моделі, діагностичні карти), оцінюють результативність освітнього процесу та виявляють фактори, що впливають на його ефективність. Результати моніторингу узагальнюються в текстовому, табличному та графічному вигляді. Саме освітній моніторинг допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат.
Публічність освітньої діяльності закладу може здійснюватися публікаціями педагогічних працівників, батьків у засобах масової інформації, друкування продукції педагогічних працівників у фахових виданнях.
VІІI. Забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти
Для ефективного функціонування закладу, при оцінюванні якості освітнього процесу можуть використовуватися комплексні технології для обробки результатів моніторингу.
Для обміну інформацією з якості освітнього процесу використовується відео-, аудіо- і магнітні носії інформації, розмножувальна техніка.
Для забезпечення більш широких і різноманітних зв’язків закладу із зовнішнім середовищем, у тому числі доступу до різних баз даних, джерел інформації:
- в ЗДО в наявності: комп'ютери, ноутбуки з можливістю доступу до мережі Інтернет, принтери;
- заклад підключений до високошвидкісної комп'ютерної мережі;
-
Для забезпечення створення єдиного інформаційного поля в закладі дошкільної освіти функціонує електронна пошта - dzvinochok_1@ukr.net, офіційний сайт закладу – _________________________________________________
На офіційному сайті розміщено інформацію, якої вимагає стаття 30 Закону України «Про освіту»:
- статут закладу освіти;
- ліцензія на провадження освітньої діяльності;
- структура та органи управління закладу освіти;
- кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами;
- освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою;
- територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником;
- мова (мови) освітнього процесу;
- результати моніторингу якості освіти;
- річний звіт про діяльність закладу освіти;
-
Крім зазначеного, на сайті розміщуються фінансові звіти про надходження та використання всіх коштів. Інформація, що підлягає оприлюдненню на офіційному сайті, систематично поновлюється. Показники ефективності реалізації: відповідність вимогам Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» щодо прозорості та інформаційної відкритості закладу освіти.
IХ. Створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування
Особам з особливими освітніми потребами надаються права рівні з іншими особами, у тому числі шляхом створення належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного забезпечення та забезпечення універсального дизайну та розумного пристосування, що враховують індивідуальні потреби таких осіб.
Для створення в ЗДО інклюзивного освітнього середовища заклад взаємодіє:
- з батьками дітей, які мають порушення мови та інші особливі освітні потреби;
- фахівцями комунального закладу «Інклюзивно-ресурсний центр», залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.
-
Для педагогів ЗДО важливо розуміти, які зміни потрібно внести у методи та стратегії освіти, формування інклюзивного простору для того, щоб забезпечити максимально активну і значущу участь усіх дітей у житті групи.
Приміщення та територія закладу дошкільної освіти облаштовані з урахуванням принципів універсального дизайну та розумного пристосування.
Універсальний дизайн є:
- невід’ємною частиною інклюзивного простору ЗДО;
- важливим не тільки для людей з особливими потребами, але й для більшості осіб нашого суспільства;
- особливим підходом до навчання, який мінімізує бар’єри у навчанні та спілкуванні:
- забезпечує основу для розроблення широкого спектру освітніх послуг та довкілля з урахуванням потреб усіх вихованців ЗДО.
-
Універсальний дизайн закладу створюється на таких принципах:
- Рівність і доступність використання. Надання однакових засобів для всіх користувачів: для уникнення відособлення окремих груп населення.
- Гнучкість використання. Забезпечення наявності широкого переліку індивідуальних налаштувань і можливостей з урахуванням потреб користувачів.
- Просте та зручне використання. Забезпечення простоти та інтуїтивність використання незалежно від досвіду, освіти, мовного рівня та віку користувача.
- Сприйняття інформації з урахуванням різних сенсорних та фізичних можливостей користувачів. Сприяння ефективному донесенню всієї необхідної інформації до користувача незалежно від зовнішніх умов або можливостей сприйняття користувача.
- Припустимість помилок. Зведення до мінімуму можливостей виникнення ризиків і шкідливих випадків або ненавмисних дій користувачів.
- Низький рівень фізичних зусиль. Розрахунок на затрату незначних фізичних ресурсів користувачів, на мінімальний рівень стомлюваності.
- Наявність необхідного розміру і простору. Наявність необхідного розміру і простору при підході, під’їзді та різноманітних діях, незважаючи на фізичні параметри, стан і ступінь мобільності користувача.
- Моніторинг якості освіти осіб з особливими освітніми потребами
-
Основними завданнями моніторингу інклюзивного навчання є:
- Відстеження здобуття дітьми з особливими освітніми потребами освіти відповідного рівня у середовищі здорових однолітків відповідно до Державного стандарту;
- Контроль забезпечення всебічного розвитку дітей, реалізація їх здібностей;
- Створення корекційно-розвиткового середовища для задоволення освітніх потреб дітей з особливими освітніми потребами;
- Створення позитивного мікроклімату у закладі для дітей з інклюзивним навчанням, формування активного міжособистісного спілкування дошкільників з особливими освітніми потребами з іншими дітьми;
- Забезпечення диференційованого психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами;
- Надання консультативної допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, залучення батьків до розроблення індивідуальних планів та програм навчанння.
-
Дотримання принципів універсального дизайну в ЗДО:
- демонструє розуміння того, що кожна людина навчається «по-своєму» і цінність дитини не залежить від її здібностей і досягнень;
- сприяє розвитку її сильних сторін і талантів;
- усуває бар’єри у системі освіти та системі підтримки;
- цінує людське різноманіття та розуміє, що людські відмінності та цінності збагачують суспільство;
- визнає, що діяльність ґрунтується на правах людини та принципах рівності;
- надає підтримку під час навчання тим вихованцям, які мають особливі освітні потреби;
- готує всіх дітей до життя в інклюзивному суспільстві, якому властива толерантність;
- піддає критиці дискримінаційне ставлення суспільства до осіб з обмеженими функціональними можливостями;
- розуміє, що політика в сфері освіти осіб з обмеженими функціональними можливостями повинна розроблятися на засадах партнерства.
-
Х. Заключні положення
Однією з важливих проблем забезпечення якості освітнього процесу в цілому залишається оцінка ефективності управління освітнім процесом зокрема, тому дана модель передбачає можливість вироблення своєї системи критеріїв, чинників, за якими можна оцінювати ефективність освітнього процесу, що дасть можливість вносити відповідні корективи в його організацію.
Рівень розвитку сучасної освіти вимагає від закладу високорозвиненого вміння обирати форми, методи, типи управління педагогічним колективом, ставити серйозні вимоги до його ділових та особистісних якостей, серед яких:
- цілеспрямованість та саморозвиток;
- компетентність;
- динамічність та самокритичність;
- управлінська етика;
- прогностичність та аналітичність;
- креативність, здатність до інноваційного пошуку.
- здатність приймати своєчасне рішення та брати на себе відповідальність за результат діяльності.
Разом з тим, ефективність управлінської діяльності закладу характеризується станом реалізації його управлінських функцій, основних аспектів та видів діяльності, ступенем їх впливу на результативність освітнього процесу з урахуванням основних чинників:
- Стратегічне планування розвитку закладу;
- Річне планування розвитку закладу;
- Здійснення аналізу і оцінки ефективності реалізації планів, проектів;
- Забезпечення професійного розвитку педагогів, методичного супроводу молодих спеціалістів;
- Поширення позитивної інформації про заклад (засобами веб-сайтів, інформаційних бюлетенів, громадських конференцій, семінарів, контактів з ЗМІ тощо).
- Створення повноцінних умов функціонування закладу. Наявність засобів для фізичного, інтелектуального розвитку дітей та педколективу.
- Застосування ІКТ-технологій в освітньо-виховному процесі та повсякденному житті.
- Забезпечення якості освіти через взаємодію всіх учасників освітнього процесу.
- Позитивна оцінка компетентності керівника з боку працівників та громадськості.
-